Zarządzenie biskupa Krzysztofa Nitkiewicza dotyczące celebracji liturgicznych Wielkiego Tygodnia

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz wydał zarządzenie, w którym określono zasady dotyczące obchodów Wielkiego Tygodnia. Więcej informacji można znaleźć na stronie naszej diecezji. Jednocześnie podkreślamy, że jak podczas każdej Mszy Świętej tak i wtedy maksymalna liczba osób przebywających w świątyni nie może przekraczać 5 osób jednocześnie.

Niedziela Palmowa: Celebracja według trzeciej formy w Mszale Rzymskim. Nie przewiduje się poświęcenia palm oraz procesji.

Wielki Czwartek: Pomija się obmycie nóg. Na zakończenie przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i możliwość adoracji z zachowaniem obowiązujących przepisów.

Wielki Piątek: Do modlitwy wiernych dołączamy specjalną modlitwę. Przy Adoracji krzyża nie całujemy, tylko oddajemy cześć Ukrzyżowanemu Zbawicielowi poprzez przyklęknięcie lub głęboki skłon. Po Liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu i adoracja z zachowaniem obowiązujących przepisów.

Wielka Sobota: Nie ma poświęcenia pokarmów. Każdy dokonuje takiego poświęcenia na zasadzie liturgii domowej. Pomija się rozpalenie ogniska przed kościołem oraz procesji z Paschałem. W czasie Liturgii nie dokonuje się pokropienia wiernych na znak odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego: Pomija się procesję z Najświętszym Sakramentem. Błogosławieństwo od Ołtarza.

Korzystajmy z możliwości transmisji telewizyjnej i módlmy się w domach.