Wigilia Paschalna

Wigilia Paschalna

Dziś przeżywamy Wielką Sobotę – czas ciszy i oczekiwania na Powstanie z Martwych naszego Zbawiciela. Od godziny 8:00 w naszym kościele można było Adorować Pana Jezusa przy Grobie. O godzinie 18:00 rozpoczęła się Liturgia Wigilii Paschalnej. Przewodniczył jej ksiądz Stanisław Zioło – administrator. Ze względu na obecną sytuację pominęliśmy poświęcenie ognia. Rozpalenie Paschału nastąpiło w Świątyni. Po odczytaniu fragmentów ze Starego Testamentu na nowo rozbrzmiały organy oraz dzwony. Tego dnia odnowiliśmy również przyrzeczenia chrzcielne. Odbyło się to bez pokropienia wiernych wodą święconą, co wynika z obecnej sytuacji. Z tej również nie było tradycyjnego poświęcenia pokarmów, które dokonać może głowa rodziny lub osoba pełnoletnia przed Uroczystym Śniadanie. Oto modlitwa:

Modlitwa na poświęcenie pokarmów:

Panie Jezu Chryste, zasiądź między nami przy stole wielkanocnym, udziel nam radości Twego Zmartwychwstania; niech się okażemy Twoimi uczniami, a stół nasz niech będzie znakiem pojednania i wzajemnej życzliwości. Amen.

Po Liturgii nastąpiło przygotowanie Świątyni na Rezurekcję.